NAŠA PONUKA
NÁŠ TIP PRE VÁS
INFORMÁCIE
VČELIE PRODUKTY
DRUHY VČELÍCH MEDOV
ZAUJÍMAVOSTI
ODBER NOVINIEK
- Podrobnosti
- Uverejnené sobota, 25. máj 2013, 19:56
- Napísal: Apis Original
- Prečítané: 85882x
Včelí peľ
Ponuku sušeného včelieho peľu z produkcie našich včelníc nájdete v našom e-shope na tomto linku tu Sušený včelí peľ e-shop
Včelí peľ - sušený
Včelí peľ pôsobí blahodarne na všetky orgány ľudského tela. Je to najväčší antioxidant, ktorý sa vôbec nachádza v prírode. Antioxidanty sú považované za možné ochranné látky pred poškodením ľudského organizmu voľnými radikálmi a spomaľujú vývoj mnohých chronických ochorení. Včelí peľ obsahuje 185 živín a 22 aminokyselín, tisíce rôznych enzýmov, hormónov, vitamínov a ďalších látok. Peľ obsahuje 35% proteínu, obrovské množstvo B komplexu, vitamíny A, C, D a E, K, minerálne látky (napr. draslík, horčík, vápnik, meď, železo, kremík, fosfor, síra, chlór, mangán), bielkoviny (napr. leucín, izoleucín, valín, lyzín, metionín, fenylalanín, treonín, tryptofán) ďalej 22 aminokyselín, organické kyseliny, terpentíny, nukleové kyseliny, regulátory rastu, esenciálne mastné kyseliny (napr. linolová, linolénová, arachidonová), sacharidy (napr. glukóza, fruktóza, dextrín, škrob, celulóza, ribóza, pentóza, kyselina glukurónová, kyselina pyrohroznová, pollenín), 27 minerálnych látok (napr. draslík, horčík, vápnik, meď, železo, kremík, fosfor, síra, chlór, mangán) a viac ako 100 enzýmov.
V prírodnej liečbe a prevencií má peľ mimoriadne dôležité miesto so širokým spektrom použitia. Pri užívaní peľu väčšina ochorení slabne alebo úplne zanikne.
Liečebné využitie peľu:
- pri chudokrvnosti z nedostatku železa
- pri anémii následkom silnej menštruácie
- pri chorobách pečene – po žltačke, pri cirhóze
- pri chronickom zápale prostaty, po operáciách prostaty
- pri srdcovo cievnych ochoreniach
- pri zápche, žalúdočných problémoch, ochoreniach čriev a ťažkosti s trávením
- pri nechutenstve a úbytku hmotnosti
- pri poruchách telesného a psychického vývoja
- pri ochoreniach kože, kĺbov, očí
- pri poruchách spánku a depresiách, vďaka bohatému obsahu zinku a vitamínu B6
- pri cukrovke – pomáha regulovať hladinu glukózy
- pri dermatologických poruchách, napríklad vredoch, akné, ekzémoch, herpesoch
- pri hojení rán a poškodených tkanív
- pri žilovej nedostatočnosti, kŕčových žilách, hemoroidoch.
- pri zvýšenej fyzickej a psychickej námahe
Peľ tiež spomaľuje procesy starnutia. Slúži ako rehabilitačný prostriedok po operáciách a chorobách. Slúži tiež ako podporný prostriedok imunitného a nervového systému, pomáha predchádzať infekciám. Peľ tiež napomáha revitalizovať vlasy a pôsobí preventívne proti ich vypadávaniu. Peľ môže chrániť pred sennou nádchou, ktorá zapríčiňuje astmu. Peľ u diabetikov znižuje hladinu cukru v krvi. Predchádza vypadávaniu vlasov, zlepšuje ich vzhľad a rast. Je to vďaka cistínu - aminokyseline obsahujúcej síru. Vlasy obsahujú okolo 1% cistínu. Vlasy prestanú vypadávať a niekedy hustnú. Peľ zabraňuje tiež lámavosti nechtov.
Peľ nie je návykový a nemá žiadne nežiaduce vedľajšie účinky. Peľ prináša dobré výsledky aj pri depresiách a zníženej potencie. Peľ je biologický stimulátor, ktorý výborne pôsobí na produkciu pohlavných hormónov. V prípade chronickej zápchy alebo preháňania reguluje črevné funkcie.
Peľ je včelí produkt ktorý je značne koncentrovaný, a preto stačí užívať peľ niekoľko krát za rok. 40 g peľu obsahuje toľko denných dávok vitamínu R (rutin), že môže ochrániť niekoľko ľudí pred krvácaním do mozgu, sietnice oka a srdca. 30 g peľu dokáže úplne pokryť dennú potrebu esenciálnych aminokyselín pre ľudský organizmus.
Peľ sa nedoporučuje užívať pri onkologických ochoreniach, z dôvodu že telo pri onkologických ochoreniach nevie rozlíšiť chorú a zdravú bunku, a teda vyššiu výživu a podporu od včelieho peľu by dostali aj choré bunky! Pri onkologických ochoreniach je vždy najlepšie sa poradiť s lekárom. Tiež sa peľ nedoporučuje užívať v prvých troch mesiacoch tehotenstva.
Dávkovanie
Dávkovanie dospelý: Preventívne : 12 g (3 čajové lyžičky) za deň, Liečebne : 24 g (6 čajových lyžičiek) za deň
Dávkovanie deti: Od 3-5 rokov: 6 g (1 až 2 čajové lyžičky) za deň, od 6 – 12 rokov: 8 g (2 čajové lyžičky) za deň
Dennú dávku je najlepšie užívať 15 minút pred jedlom ráno nalačno. Je možné peľ užiť aj počas jedla, ale nikdy nie večer alebo na noc! Doba užívania jeden mesiac, potom musí nasledovať prestávka minimálne jeden týždeň. Optimálne je užívanie niekoľko krát za rok, hlavne na začiatku ročných období, pred chrípkovými obdobiami a počas zvýšeného výskytu chorých vo vašom okolí a pod. Niekedy treba pokračovať aj dlhšiu dobu napr. aj celý rok pri zanedbanom ochorení prostaty a pod. Aj v týchto prípadoch je nutné z času na čas urobiť si 5 dennú prestávku a pokračovať ďalej.
Skladovanie peľu: V uzavretej nádobe, na tmavom a suchom mieste pri teplote do 4°C, Odporúčame: Malé množstvo ktoré aktuálne užívate skladovať v chladničke, a zvyšok peľu skladovať v mrazničke.
Odporúčaný spôsob užívania peľu: Do úst si vložíme jednu čajovú lyžičku peľu, peľ necháme v ústach rozpustiť pomocou slín (pretože sliny napomôžu k lepšiemu využitiu látok nachádzajúcich sa v peli v našom organizme), dobre rozžujeme a následne prehltneme. Ak by sme peľ len prehltli a zapili vodou, peľ by cez naše tráviace ústrojenstvo príliš rýchlo prešiel a telo by nedokázalo využiť z užitočných látok peľu maximum. Ak sa Vám chuť peľu nepáči odporúčame si do úst pridať aj trocha medu s peľom.
POZOR - Peľ sa nesmie podávať bez lekárskeho dozoru silným alergikom!
Ponuku sušeného včelieho peľu z produkcie našich včelníc nájdete v našom e-shope na tomto linku tu Sušený včelí peľ e-shop
Peľ (včelí peľ) vzniká v samčom pohlavnom orgáne kvetu - peľnici za účelom oplodnenia blizny. Je hlavným zdrojom bielkovín pre včelu medonosnú a plod. Pri jeho zbere ho lietavka (staršia včela ktorí lieta mimo úľa) prenáša na 3. páre nôh, kde vytvára tzv. obnôžky, ktoré po prílete prenechá na spracovanie mladuškám (mladé včely ktoré ešte neopúšťajú úľ). Tie peľ vrstvia do buniek plástov, utláčajú ho hlavou a po naplnení buniek do 2/3 ho zalejú vrstvičkou medu. Obnôžkový peľ má v porovnaní s natívnym peľom rastlín zmenené vlastnosti, je sladší a stráviteľnejší.
Peľ (včelí peľ) sa včelám odoberá najčastejšie pomocou peľochytov. Peľochyty sú plastové dosky s vyvŕtanými otvormi o priemere 5 mm, ktoré sa vkladajú do letáčového otvoru alebo do dna úľa. Pod doskou s otvormi je uložený zásobník prikrytý pletivom., do ktorého padajú obnôžky peľu. Spodok zásobníka na peľ je z veľmi jemného pletiva aby vlhký peľ dobre vetral a nedošlo k plesniveniu peľu počas dňa. Peľ na zvláštne účely sa získava aj jeho vypichávaním z buniek plástov. Obnôžkový peľ sa musí sušiť, pretože čerstvý by sa nedal skladovať, obsahuje približne 20-25% vody. Suší sa na lieskach z hustým pletivom aby mal peľ vlhkosť okolo 8%. Potom sa čistí a ukladá do plastových sáčkov, alebo do hermeticky uzatvárateľných nádob.
Veľkú časť peľu tvoria bielkoviny približne 14 - 55% ďalej cukry 15 - 30%, tuky: 0,1 - 5%, voda (v čerstvom peli) 20-25% a ďalej enzýmy, vitamíny, popoloviny, nukleové kyseliny, organické kyseliny a farbivá.
Peľ (včelí peľ) sa využíva hlavne v potravinárstve v natívnom stave, ako prídavok do cereálnych výrobkov, tyčiniek, sladkostí, medu, masla. Peľ obsahuje všetky pre človeka nevyhnutné esenciálne aminokyseliny, má viac proteínov, minerálov a vitamínov ako mäso.
Peľ (včelí peľ) sa využíva aj vo farmaceutickej oblasti najmä pri problémoch s prostatou, a ako podporná zložka iných liekov. Preventívne sa dávkuje 20 g peľu denne na celkové povzbudenie organizmu a imunitného systému.
Peľ sa využíva ďalej v kozmetike najmä v pleťovej kozmetike.
Ponuku sušeného včelieho peľu z produkcie našich včelníc nájdete v našom e-shope na tomto linku tu Sušený včelí peľ e-shop
Zdravotné a výživové tvrdenia
Podľa nariadenia EP a rady ES č. 1924 z roku 2006, nemôžu byť žiadnym potravinám priraďované iné výživové a zdravotné tvrdenia okrem povolených. Všetky informácie o výživových a zdravotných tvrdeniach uvedené na webstránke predávajúceho sú len súborom informácií voľne prístupných z domácich a zahraničných informačných zdrojov a za žiadnych okolností nie sú dôkazom o skutočnom pôsobení potraviny prípadne jej nutričných a liečivých účinkoch. Pokiaľ kupujúci požaduje presné informácie podložené odbornými a vedeckými štúdiami je dôležité oboznámiť sa s nimi prostredníctvom všetkých dostupných odborných zdrojov. Možné pozitívne ale aj nežiadúce účinky potraviny musí kupujúci pred použitím vždy vopred konzultovať so svojím lekárom!
Rady, informácie a recepty, ktoré sú uvedené na webstránke predávajúceho nenahrádzajú rady lekára. Sú len osobným odporúčaním predávajúceho. Predávajúci nenesie zodpovednosť za nesprávny výklad obsahu. Kupujúci má sám zodpovednosť za svoj zdravie.
Všetky informácie na webstránke predávajúceho majú informačný charakter a v žiadnom prípade neslúžia ako náhrada liečby predpísanej lekárom. Predávajúci odporúča preto všetky zdravotné problémy kupujúceho konzultovať s jeho ošetrujúcim lekárom, predovšetkým pokiaľ ide o tehotné a dojčiace ženy, malé deti, resp. ľudí trpiacich vážnymi ochoreniami.